Podkładki chłodzące – fakty i mity
Często spotykam się z zaleceniem kupienia podkładek chłodzących w celu rozwiązania problemu z przegrzewaniem laptopa. Mają one jeden lub więcej wentylatorów. Standardowe wersję mają za zadanie wpuszczenie większej ilości powietrza pod spód laptopa. Brzmi dobrze, ale czy rzeczywiście działają?
Czy jeśli mam podkładkę, to nie muszę robić konserwacji układu chłodzenia w laptopie? Nie. Podkładka chłodząca może służyć jedynie jako chwilowe wspomaganie układu chłodzenia do momentu przeprowadzenia należytej konserwacji.
Czy podkładki chłodzące obniżają temperaturę? Tak, ale podkładka może obniżyć temperaturę procesora jedynie o kilka stopni. Wynika to z konstrukcji układu chłodzenia, który wyprowadza ciepło na zewnątrz. Wewnętrzny wentylator nie ma problemu z pobraniem powietrza z otoczenia, lecz wskutek zabrudzenia w środku nie radzi sobie z odprowadzeniem ciepłego powietrza na zewnątrz. UWAGA: Podkładki najczęściej obniżają temperaturę obudowy zewnętrznej, co prowadzi do mylnego przekonania o ich skuteczności.
Czy podkładki chłodzące ssącę są lepsze? Nie. Jeśli wentylatory ssące skierowane są bezpośrednio na wlot powietrza do laptopa, może to wręcz poważnie podnieść temperaturę procesora. Każdy model laptopa ma inaczej skonstruowany układ chłodzenia. Gdzie indziej znajdują się wloty zimnego powietrza, a gdzie indziej wyloty powietrza ciepłego. Wloty zimnego powietrza znajdują się najczęściej od spodu w lewym lub prawym narożniku laptopa. Wyloty ciepłego powietrza umiejscowione są najczęściej z boku lub z tyłu laptopa. Gdyby podkładki były zaprojektowane pod konkretne modele laptopów, mogłyby zmniejszyć temperaturę o około 10-15%.
Czy lepiej używać podkładki profilaktycznie ? Nie. Wentylatory w podkładkach zaburzają naturalną wentylację laptopa i mogą prowadzić do uszkodzenia wewnętrznego wentylatora w laptopie.
Czy dodatkowe porty USB na podkładce chłodzącej są funkcjonalne? Tak, ale w przewarzającej większości porty działają ze standardem USB 1.0, co oznacza niski transfer danych. Nadają się do podłączenia myszki lub innych urządzeń nie wymagających wyższych prędkości transferu. W przypadku urządzeń pamięci masowej (dysk zewnętrzny, czytniki kart, pendrive’y) transfer danych będzie bardzo niski, odpowiedni jedynie dla małych plików (np. dokumentów).
[tabs_posts items=”3″]