Jak nie stracić danych przy instalacji systemu z Recovery – Poradnik eksperta

Jak nie stracić danych przy instalacji systemu z Recovery – Poradnik eksperta

Instalacja systemu z Recovery – porady serwisu laptopów

Wszystkie laptopy sprzedawane wraz z systemem operacyjnym posiadają ukrytą partycję Recovery na dysku twardym.
Partycja ta służy do przywrócenia systemu operacyjnego do stanu fabrycznego. Programy przywracania systemu nie zawsze zawierają menadżer partycji oraz możliwość tworzenia kopii zapasowej. Oznacza to, że możemy stracić wszystkie dane po przywróceniu systemu. Aby nie stracić cennych danych, należy zrobić własną kopię potrzebnych plików przed uruchomieniem przywracania z partycji Recovery. Można to zrobić na wiele sposobów. Oto kilka z nich:

Jeśli system operacyjny wciąż działa na laptopie, możemy po prostu skopiować dane na dysk zewnętrzny lub inne nośniki (DVD,  pendrive itd.)

Jeśli system operacyjny nie działa, możemy uruchomić komputer korzystając z darmowego systemu LINUX np. Ubuntu przy użyciu dysku LIVE CD lub z uruchomić system z pendrive’a.  No tak, ale jak to niby zrobić? Przy użycia darmowego i bardzo prostego programu o nazwie unetbootin (pobierz)  można wybrać interesującą nas dystrybucję (wersję),  a program automatycznie pobierze i utworzy rozruchowy napęd USB. Plik obrazu dysku można zapisać również na dysku w postaci ISO, a następnie nagrać go na płytę CD, DVD lub Blu-ray przy użyciu dowolnego programu.  Można to zrobić np. tym darmowym programem Ashampoo ® Burning Studio FREE. Następnie należy uruchomić komputer z wybranego napędu i uruchmić wersję LIVE lub testową. Po załadowaniu systemu możemy skopiować interesujące nas pliki.

Gdzie są moje dokumenty, zdjęcia i pulpit? 

Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą, która doda komentarz

Dodaj komentarz